MUTLU ANIYA TUTUNUN (BMAL tekniği) : Modunuzu yükseltmek için yakın geçmişten aklına gelen bir mutlu anı anlatmanızı istiyorum. Tehdit ve kaygı duygularında alarm durumuna geçen beyin, dikkati sınırlar ve odak noktasını sadece tehdit eden duygulara yöneltir. günlük hayatınızı kolaylaştırması için odaklarınızın ve dikkatininizin genişlemesi, mutlu anıya tutunarak sağlanacaktır. Her düşük modda, bu anı zihninizden geçirin. Daha canlı hale getirin. Mesela, plajda olan bir anınızsa şimdi gözlerinizi kapatın ve gökyüzündeki bulutları, güneşi, havayı tarif edin. Böylece parasympathetic nervous sisteminiz harekete geçer ve rahatlarsınız. 

 

  • Sosyal bağlarınızı kuvvetlendirin, yeni arkadaşlar edinin.
  • Harcayacak paranız varsa eşyaya değil deneyime yatırın. Mesela tatile gidin, kursa katılın, dil öğrenin.
  • Atatürk sağlam kafa sağlam vücutta bulunur derken haklıdır. Vücudunuza iyi bakın. Sağlıklı beslenin ve spor yapın.
  • Özgür olun. Bir birey olup kendi hedeflerinizi kovalayın.
  • Güven duyun. Çevrenizde güveneceğiniz ve size güvenen insanlar olsun.
  • Doğada olun. Araştırmalar, insanın doğada zaman geçirdiğinde tahmin ettiklerinden çok daha mutlu olduklarını gösteriyor. Evinizde bitki beslemek bile buna dahil.
  • Geçmişe takılıp kalmayın. Bulunduğunuz anı en iyi şekilde değerlendirerek geleceğinize yön verin.

 

Her 5 kişiden 1'i yalnız olduğunu söylüyor. Eğer yalnız hissediyorsanız, bilin ki en azından yalnız hissederken yalnız değilsiniz. Fakat yalnızlıkla başa çıkarken yalnız olmak zorunda da değilsiniz. Siz de bu 5 kişiden 1'i iseniz bununla başa çıkmak için çeşitli psikolojik teknikler öğrenebilirsiniz, sitemizdeki uzmanlardan destek alabilirsiniz.

 

 

Referans

Van Boven, L., & Gilovich, T. (2003). To do or to have? That is the question. Journal of personality and social psychology, 85(6), 1193.